A stresszel való megbirkózás napjainkban egy kulcsfontosságú képességgé vált a testi-lelki egészségünk megőrzése érdekében. Számtalan módon (érettebb és kevésbé érett formákban is) igyekszünk védeni magunkat a nehéz élethelyzetekből és krízisekből fakadó stressz ellen, és ezeknek az általunk alkalmazott stratégiáknak a hatékonysága nagy hatással van a szervezetünkben keletkező stressz mértékére és ártalmasságára (ezért is van az, hogy nagyon hasonló krízist két ember nagyon különbözőképpen él meg és dolgoz fel, mint ahogy ezt a jelenlegi járványhelyzetet is).
Mint említettem, a stressz ellen védekezhetünk éretlenebb módokon (például teljesen figyelmen kívül hagyjuk a nyilvánvalóan stresszkeltő helyzetet), és érettebb formákban is, amelyek közé a humor is tartozik. A humor annyit jelent, hogy nagy érzelmi nyomás alatt egyszerűen nem vesszük komolyan magunkat. Talán elsőre úgy tűnhet, hogy ez hasonló a fentebb említett teljes figyelmen kívül hagyással, azonban mégis van egy nagy különbség a két forma között: a humornál igenis tisztában vagyunk a problémával és annak súlyosságával, viszont azt nem hagyjuk, hogy megbénítson bennünket az abból fakadó stressz, hanem sokkal kellemesebb hangulatban, emellett tárgyilagosabban foglalkozhatunk a probléma megoldásával.
A képen láthatják, hogy a humornak is különböző formái lehetnek. Az agresszív és az énleértékelő humornak sajnos több kára, mint haszna van (mások megsértése vagy a saját megítélésünk rombolása), a kapcsolatépítő és az énvédő humor azonban meghozhatja nekünk azt a kiegyensúlyozott érzelmi állapotot, ami segít bennünket a fennálló helyzet megoldásában, és még társas támogatást is nyerhetünk általa.
Természetesen nem érdemes, és nem is lehet minden nehéz helyzetből viccet csinálni, azonban bizonyos helyzetekben nagy segítségünkre tud lenni a stresszel való megküzdésben!
Ha segítségre lenne szükségük, továbbra is keressenek bátran az alábbi e-mail címen: kery.nikolett.pszichologus@gmail.com.
A holokauszt túlélő pszichiáter és neurológus, Viktor Emil Frankl szavaival zárnék:
„A humor is a lélek egyfajta fegyvere az önfenntartásért való harcban, hiszen ismeretes, hogy a humor – mint aligha valami más az emberi létben – alkalmas arra, hogy távolságot teremtsen, felülkerekedjék az adott helyzeten.”
Sok erőt és nevetést kívánok mindenkinek!
Vigyázzunk egymásra!
Kéry Nikolett, iskolapszichológus
