Lelki jó(l)lét 2.

A mai bejegyzésben a kontrollérzésről és annak visszaállításáról szerettem volna pár mondatot szólni.

Az aktuális helyzetünk egyik legnagyobb nehézsége és kihívása az, hogy a helyzetet kontrollálhatatlannak éljük meg: nem tudhatjuk, hogy ki fertőzött és ki nem, hogy milyen jövőbeni intézkedések várhatóak, hogy meddig fog tartani az egész, hogy az anyagi és egyéb tartalékaink meddig fognak kitartani, és hogy pontosan milyen további akadályok, problémák fognak még felmerülni az életünkben. Ez a kontrollvesztett érzés pedig nagy mértékben táplálja a szorongásainkat, belső feszültségünket, amit egyre nehezebb kezelnünk.

A kontrollérzésünk visszaállításának egyik leghatékonyabb módja az, hogy ébren tartsuk (vagy felébresszük) a cselekvőképes én-részünket, és aktív megküzdési stratégiákat alkalmazzunk (pl. figyeljünk oda a megelőzésre, tartsuk be a szakértői javaslatokat, és tegyük meg a szükséges óvintézkedéseket a közvetlen környezetünkben). Ahhoz azonban, hogy a cselekvőképes én-részünk energiáit a megfelelő tevékenységekre tudjuk szánni, és hogy a kontrollvesztettség érzése enyhüljön, szükség van arra, hogy tisztán lássuk, mik azok a dolgok, amik a jelenlegi helyzetben is az irányításunk alatt állnak, és mik azok a dolgok, amikkel nem szabad és nem érdemes foglalkoznunk, mert nem tudunk befolyást gyakorolni rájuk.

Az infografikán egy hasznos technika látható, amely a kontrollunk alá tartozó, illetve a kontrollunkon kívül eső dolgok összegyűjtésében segít: a belső körbe írjuk azokat a dolgokat, amelyekre hatással tudunk lenni, és a külső körbe azokat, amelyekre nincsen hatásunk. Ha ez megvan, akkor sokkal tisztábban láthatjuk, hogy mire fókuszáljunk, mik azok a dolgok, amelyek által újra azt érezhetjük, hogy a kezünkben tartjuk az életünket, és irányítani tudjuk bizonyos dolgok alakulását, az aktuális körülmények ellenére is.

Akinek van kedve, szorgalmi feladatként nyugodtan készítse el (és akár ossza meg másokkal) ezt a kis listát!

Ha pedig további segítségre, támogatásra lenne szükségük, keressenek bizalommal az alábbi e-mail címen: kery.nikolett.pszichologus@gmail.com.

Vigyázzunk magunkra és egymásra!

Kéry Nikolett, iskolapszichológus

lelkijollet2

A hozzászólások le vannak tiltva.